Kochani, jak Wam idą treningi? Kiedy zastanawiacie się czy w ogóle wychodzić z domu w taki upał, śpieszymy z podrzuceniem kilku wskazówek o tym jak biegać i trenować w upale. Forma się przecież sama nie zrobi 

A zatem:
– po pierwsze – ZADBAJ O WŁAŚCIWE NAWODNIENIE 



To dość oczywista rada, jednak już nie tak oczywiste jest to, jak należy to właściwie robić. Nie wystarczy nawadniać się tylko podczas samego treningu.
Pij wodę po parę łyków, w krótkich odstępach czasu przez cały dzień, a także podczas całego treningu. Nie doprowadzaj do pojawienia się uczucia pragnienia, ponieważ wtedy pijemy za szybko i za dużo na raz, co powoduje gorszą przyswajalność płynów, ponieważ organizm nie nadąża z zaabsorbowaniem jej. Dodatkowo jeśli trenujesz dość regularnie, zadbaj również o nawodnienie w nocy. Napij się przed snem, tak abyś rano nie wstał odwodniony. Duża ilość treningów wymaga również uzupełniania sodu i elektrolitów, zarówno w trakcie jak i po treningu. Jeśli biegasz rano, wprowadź do diety wytrawne śniadanie, zapewni ono organizmowi odpowiednią ilość soli, która hamuje odwodnienie. Aby dodatkowo nie obciążać w upały żołądka, jedz lekkie, niesmażone potrawy – dobrze sprawdzi się smoothie.
– Nie biegaj w pełnym słońcu 
– Jeśli nie możesz pozwolić sobie na trening rano albo późnym wieczorem, wybierz chociaż odpowiednią, zacieniona trasę! Najlepiej udać się do lasu
albo parku, a na pewno już unikać asfaltu. Zabierz ze sobą zapas wody jeśli na trasie nie ma możliwości uzupełnienia jej.



– Powoli przyzwyczajaj i adaptuj swój organizm do biegania w wysokich temperaturach . – Jeśli nie da się uniknąć biegania w upale, np. gdy jesteś na tropikalnych wakacjach lub masz start podczas wysokich temperatur, nie wchodź od razu na swoją rutynowa pętle, zacznij od krótkiego dystansu a potem go wydłużaj jak tylko poczujesz, że dobrze znosisz wysokie temperatury. Pamiętaj, 5 km treningu w temperaturze 20 stopni to nie to samo, co 5 km w temperaturze 30 stopni. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie spoglądaj nerwowo na zegarek, nie mogąc wejść na te same obroty jak podczas chłodniejszego dnia. Ujmą na honorze nie będzie też przerwa w cieniu ani skończenie treningu wcześniej.
– Pamiętaj o rozgrzewce – Zawsze i wszędzie! A podczas upałów szczególnie, ponieważ wychodząc z chłodnego pomieszczenia na upał od razu na wysokie obroty, ryzykujesz szokiem termicznym, oczywiście rozgrzewka nie powinna być zbyt długa i forsowna, ale pomóc w wyrównaniu temperatury ciała z otoczeniem.
– Odpowiednio się ubierz – Bieganie bez koszulki w słońcu nie jest najlepszym pomysłem. Używaj odzieży z materiałów technicznych w jasnych kolorach. Nie biegaj w bawełnianym T-shircie! To bardzo chłonny materiał, który szybko absorbuje wilgoć i wolno schnie. Używaj czapki z daszkiem i osłoń kark. Wybierz jak najlepiej wentylowane buty.
– stosuj krem z filtrem – Pamiętaj, że bieganie to nie najlepszy czas na opalanie, poza tym chyba nie chcesz być opalony w „spodenki i koszulkę”. Stosuj zatem filtry UV 50+
Uważajcie na siebie podczas treningów w wysokich temperaturach, upal to nie żarty! Jeśli ciężko je znosicie, ale nie chcecie przerywać cyklu, skorzystajcie z bieżni w klubie fitness. Będzie bezpieczniej i o wiele bardziej komfortowo